Godło Polski

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 17 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W PILE
E-mail: pp17@przedszkole17.pila.pl Tel.: 672-141-196

AKTUALNOŚCI

Jesteś tutaj: Lewe menu / AKTUALNOŚCI

PLUSZOWY MIŚ

Najlepszy przyjaciel każdego dziecka to pluszowy miś. W tym tygodniu w przedszkolu towarzyszył nam na zajęciach , brał udział w zabawach, a w piątek w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się wielki międzyprzedszkolny turniej sportowy, podczas którego  świętowaliśmy urodziny naszego przyjaciela.

PARADA UŚMIECHU, W TYM ROKU POD HASŁEM „Z UŚMIECHEM DO OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”

Dnia 5 października w Publicznym Przedszkolu Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Już od samego rana dzieci wchodziły do przedszkola z uśmiechem na twarzy widząc dekoracje z radosnymi buźkami oraz zielone baloniki. Podczas porannych zajęć nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców z balonami. Następnie przedszkolaki wykonały ,,szerokie uśmiechy”, którymi ozdobiły przedszkolny korytarz. Kolejnym punktem tego radosnego dnia było przekazanie uśmiechu wszystkim pracownikom przedszkola. Dopełnieniem radosnych działań stało się wspólne wyjście - parada uśmiechu wraz z zaproszonymi gośćmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, podczas której nasze przedszkolaki dotarły do zaprzyjaźnionych placówek. Dzieci odwiedziły między innymi Bibliotekę Publiczną im. P. Szumana, Pana Prezydenta Piotra Głowskiego, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, Szkołę Podstawową nr 2 im. Olimpijczyków Polskich. Spacerując po okolicy wręczały również wszystkim napotkanym przechodniom oraz pracownikom pobliskich sklepów przyozdobione buźki, życząc dużo radości i uśmiechu na co dzień. Był to naprawdę radosny i pełen uśmiechu dzień. Oby każdego dnia uśmiech gościł na naszych twarzach.
5października to także obchodzony na całym świecie Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Dlatego też w tym wyjątkowym dniu pamiętaliśmy, wspieraliśmy i jednoczyliśmy się już po raz czwarty z ponad 17 milionami osób, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce oraz blisko 350 milionów osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z objawami tychże zespołów. Ponad połowa dzieci, żyjących z niepełnosprawnościami w Polsce to dzieci dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym, szacuje się, że jest to około 25 tysięcy osób. Mózgowe porażenie dziecięce nie jest chorobą tylko zespołem objawów, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu, znajdującego się
w stadium nie zakończonego rozwoju. Uszkodzenie mózgu może polegać na ubytku tkanki nerwowej lub jej wadliwym funkcjonowaniu. U każdego małego lub większego pacjenta przebiegać może zupełnie inaczej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz momentu diagnozy. Lokalizacja uszkodzenia mózgu warunkuje deficyty różnych funkcji: ruchu, wzroku, mowy, funkcji poznawczej czy emocjonalnej. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne metody, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.
Statystyki:
1 na 4 dzieci z MPD nie mówi,
1 na 3 dzieci z MPD nie chodzi,
1 na 2 dzieci z MPD ma niepełnosprawność intelektualną,
1 na 4 dzieci z MPD cierpi na epilepsję.
W tym wyjątkowym dniu dzieci i pracownicy przedszkola mieli na sobie strój lub element stroju w kolorze zielonym, który jest symbolem wsparcia dla osób z MPD, zaś całe przedszkole mieniło się od zielonych baloników i lampioników.
                                                                                          Życzymy dużo uśmiechu na każdy dzień

Dzień Przedszkolaka

W czwartek 20 września w naszym przedszkolu, tak jak i w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z okazji tak ważnego święta nie zabrakło atrakcji. Od samego rana rozbrzmiewała muzyka z największymi dziecięcymi przebojami. W salach nauczycielki witały wszystkich wręczając baloniki i malując twarze. Każda grupa oprócz przygotowanych zabaw miała również wyznaczone zadania do wykonania. Dzieci opowiadały o swoich marzeniach, które zostały spisane na papierowych chmurkach, a następnie umieszczone na tablicach grupowych. Kolejnym zadaniem było wymyślenie okrzyku związanego z nazwą grupy. Po bardzo słodkim drugim śniadaniu wszyscy w doskonałym humorze ruszyli w kolorowym korowodzie ulicami Piły. Podczas popołudniowej relaksacji grupy spotkały się w „przedszkolnym kinie” na seansie bajki „Kubuś Puchatek: Wielki napad na miód”. Podczas podwieczorku dzieci zajadały się pysznym ciastem, upieczonym przez nasze kochane Panie kucharki.
Można śmiało stwierdzić, że w tym dniu nikt się nie nudził!

ŚWIATOWY DZIEŃ MÓZGOWEGO PORAŻENIA DZIECIĘCEGO - Z UŚMIECHEM DO OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ


Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, natomiast liczba osób ściśle związanych z chorymi na MPD sięga nawet 350 milionów. W Polsce spośród wszystkich dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ponad połowę - ok. 20 - 25 tys. stanowią dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. W celu wspierania tej ogromnej grupy osób 5 października już po raz czwarty obchodzimy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Z tej okazji prosimy, aby w piątek - 5 października dzieci przyszły ubrane do przedszkola, bądź miały na sobie element stroju w kolorze ZIELONYM, który jest symbolem wsparcia dla osób z MPD.


POKAŻMY, ŻE JESTEŚMY I WSPIERAMY OSOBY BORYKAJĄCE SIĘ NA CO DZIEŃ Z TRUDNOŚCIAMI SWOJEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

24 października 2018 r. Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski odwiedził grupę "Jagody".

W ramach uroczystości związanych z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Jagody” zaprosiły Prezydenta Miasta Piły Pana Piotra Głowskiego do wykonania symboli narodowych.

W czasie zajęcia Pan Prezydent odczytał wiersz Marii Łaszczuk „Znak” a następnie z wielkim zaangażowaniem pomagał dzieciom w kodowaniu flagi Polski, układaniu z puzzli mapy i godła naszego państwa.

Na koniec Pan Prezydent dzielnie asystował w tworzeniu prac plastycznych. Efekty wspólnego działania „Jagody” dumnie prezentowały na wystawie w holu przedszkola.

 

ŚWIĘTUJEMY STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.

W związku ze zbliżającym się  11 listopada Świętem Niepodległości dzieci z wszystkich oddziałów naszego przedszkola wspólnie z zaproszonymi przedstawicielami władz lokalnych i osób publicznych- p. Aleksandrą Iwanicką z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki im. Pantaleona Szumana, p. Lidia Bochan z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej,  p. Beatą Różniak – Krzeszewską ze Szkoły Policji, Prezydentem Miasta Piły Piotrem Głowskim i pracownikiem Nadleśnictwa Zdrojowa Góra p. Anną Kałką - wykonały dowolną techniką plastyczną flagę i godło Polski, aby uczcić to święto. Jednocześnie dowiedziały się, co znaczą dla Polski słowa „ odzyskać niepodległość” – wolność. Przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki przypomniały sobie symbole narodowe  i wysłuchały hymnu naszego kraju.

Dzieci miały okazję nie tylko do wyrażenia ekspresji twórczej, ale przede wszystkim uczestniczyły w najprostszej lekcji patriotyzmu dla najmłodszych.