Godło Polski

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 17 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W PILE
E-mail: pp17@przedszkole17.pila.pl Tel.: 672-141-196

AKTUALNOŚCI

Jesteś tutaj: Lewe menu / AKTUALNOŚCI

RODZICE/ OPIEKUNOWIE PRAWNI

Piła, dnia 25 marca 2020 r.

 

                                      Rodzice/ Opiekunowie prawni

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że działania w ramach zdalnego nauczania w Publicznym Przedszkolu Nr 17 im. Krasnala Hałabały będą prowadzone w oparciu o:

 • zamieszczanie informacji i materiałów edukacyjnych na stronie internetowej przedszkola,
 • komunikację poprzez pocztę elektroniczną w obrębie grup,
 • media społecznościowe, komunikatory przy zachowaniu bezpiecznych warunków korzystania z Internetu;
 • materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych,
 • kontakt telefoniczny z nauczycielem,
 • ćwiczenia, karty pracy, które dziecko już posiada,
 • wyłożenie we wskazanym miejscu kart pracy do odbioru przez rodziców, po uprzednim ustaleniu z nauczycielem terminu i godziny odbioru.

 

Katarzyna Tużylak

WAŻNA INFORMACJA

 Piła, dnia 25 marca 2020 r.

Rodzice/ Opiekunowie prawni

            W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 informuję, że przepływ informacji pomiędzy Państwem a nauczycielami grup i terapeutami odbywać się będzie za pomocą poczty elektronicznej. Zachęcam Państwa do tej formy komunikacji.

Adresy e- mail poszczególnych grup:

pszczolki172020@wp.pl

skrzaty2020PP17@gmail.com

halabala17orzeszki@o2.pl

paulinagrazyna3@wp.pl

lesneludki17@wp.pl

jagodypp17@wp.pl

sloneczka17@gmail.com

kaczuszki.17@wp.pl

terapeuci17@o2.pl

Życzę Państwu zdrowia

Katarzyna Tużylak

DRODZY RODZICE

            Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra  Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 wspólnie z gronem pedagogicznym proponujemy  zestaw źródeł, z których możecie Państwo skorzystać podczas zabaw z dziećmi:

- na naszej stronie internetowej w zakładkach poszczególnych grup, znajdują się propozycje zabaw przygotowane przez nauczycielki grup na każdy dzień;

- na stronie wydawnictwa MAC- www.mac.pl w zakładce „Wychowanie przedszkolne” 

(decyzją Państwa karty pracy wybrane do uzupełniania procesu wychowawczo- dydaktycznego w roku szkolnym 2019/2020),

- zapraszamy również do odwiedzenia innych stron o tematyce edukacyjnej:

https://szaloneliczby.pl/przedszkole

https://miniminiplus.pl/gry/kategoria/cyferki-liczenie

https://ciufcia.pl/

http://matzoo.pl/zerowka

https://pisupisu.pl

https://mojedziecikreatywnie.pl/

https://dziecisawazne.pl/

http://www.gralandia.pl/zabawy/198-Zabawy-edukacyjne.html

Nasze propozycje częściowo wymagają korzystania z nowoczesnych technologii, w tym pracy z komputerem. Dzieci w wieku przedszkolnym nie posiadają jeszcze dostatecznie rozwiniętych kompetencji w tym obszarze, dlatego prosimy o kontrolę nad wyświetlanymi treściami oraz limitowanie czasu spędzanego przed monitorem komputera.

Kierujemy również Państwa uwagę na fakt, że ta przymusowa i mało komfortowa dla Nas wszystkich sytuacja daje nam wiele okazji do rozwijania samodzielności, komunikacji czy panowania nad emocjami, a przede wszystkim – odkrywania siebie nawzajem. Jesteśmy świadome, że nasza aktualna codzienność stawia przed Państwem wiele innych zadań i zajęć, nie tylko związanych z opieką nad dzieckiem. Możemy jednak sprawić ,że choć w części uda się wykorzystać ją w sposób rozwojowy dla dziecka. Nie muszą też Państwo czuć się w obowiązku wypełniać dzieciom skrzętnie każdej minuty ani organizować specjalistycznych pomocy -„Nuda natomiast może być wspaniałym podłożem do kiełkowania kreatywności, umiejętności planowania własnych działań czy warsztatu pracy.” Wspólny czas spędzony na rozmowach z dziećmi o pogodzie, o samopoczuciu, o przeczytanej książce pomaga w rozwijaniu słownictwa, poczucia własnej wartości, poszerzaniu wiedzy o otaczającym nas świecie i sprawia, że nasza codzienność zyskuje walor edukacyjny.

Pozdrawiamy naszych przedszkolaków i Państwa życząc wiele zdrowia :)

                                                                                       GRONO PEDAGOGICZNE PRZEDSZKOLA :)

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA 


Przyłącz się do świętowania z Nami tego dnia, aby wspólnie nieść przesłanie. Wyzwanie ma na celu okazać solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Szerzy świadomość, że indywidualność ludzka czyni ten świat pięknym, bardziej kolorowym, interesującym i inspirującym Możesz to zrobić w bardzo różny sposób – zdalnie:

• opublikuj zdjęcie dłoni na portalach społecznościowych i wstaw odpowiedni hasztag #LiniaProsta.

• załóż skarpetki – w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Zrób zdjęcie i udostępnij w sieci społecznościowej z hasztagiem #SkarpetkoweWyzwanie.Jeśli jednak skarpetki to dla Was za mało – załóż kolorowe ubrania.

Kolory przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.

Zespół Downa jest trisomią 21. pary chromosomów. Oznacza to, że przy 21. parze jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment. Częstość występowania tej przypadłości wynosi przeciętnie 1 na 600 urodzeń. Wyróżnia się trzy postacie zespołu Downa:I. trisomia prosta – najczęstsza postać zespołu Downa, występuje w ok. 90% przypadków. Powstaje w trakcie wytwarzania się komórek jajowych, plemników. Polega na nieprawidłowym podzieleniu się chromosomów, co oznacza, że w jądrze każdej komórki powstają trzy chromosomy 21 pary. Występuje w komórkach rozrodczych zdrowych rodziców przypadkowo, niedziedzicznie. Ryzyko urodzenia dziecka z trisomią prostą wzrasta wraz z wiekiem rodziców;II. trisomia translokacyjna – obejmuje ok. 6% wszystkich przypadków zespołu Downa. Powodowana jest przez przeniesienie fragmentu 21 chromosomu na inny chromosom, może być uwarunkowana genetycznie (gdy jedno z rodziców jest nosicielem translokacji, nie ma objawów choroby, ale produkuje gamety z wadliwym materiałem genetycznym);III. mozaicyzm – występuje, gdy w organizmie występują jednocześnie komórki prawidłowe i trisomiczne. Jest to rzadka odmiana zespołu Downa, występuje jedynie w ok. 3% przypadków.

Osoby z zespołem Downa, charakteryzują się zewnętrznymi cechami, takimi jak:

 • małą, okrągłą głową ze spłaszczoną potylicą,
 • płaskim profilem twarzy,
 • wystającymi kośćmi jarzmowymi,- małym, krótkim i szerokim nosem z zapadniętą nasadą, przy której znajduje się tzw. zmarszczka nakątna,
 • małymi, zaokrąglonymi uszami o uproszczonej rzeźbie,
 • oczyma w kształcie migdałów,
 • wydatnymi, często rozchylonymi wargami,
 • szerokim, grubym i pofałdowanym językiem.
 • Charakterystyczne dla zespołu Downa są także zaburzenia wzrostu, rozwoju i dojrzewania, a także zmiany strukturalne mózgu. U dużej części dzieci z zespołem Downa występuje wrodzona wada serca, stwarzająca ryzyko wystąpienia nadciśnienia płucnego.Ponadto wskutek wystąpienia zespołu genetycznego u dziecka występują także dysfunkcje i wady postawy, wady układu pokarmowego, zaburzenia funkcji narządu wzroku i słuchu, wady wrodzone układu oddechowego i niedojrzałość układu odpornościowego. Większość osób z zespołem Downa przejawia niepełnosprawność intelektualną od stopnia lekkiego do umiarkowanego. Takie osoby potrzebują stałego wsparcia, przede wszystkim specjalnej edukacji, opieki i rehabilitacji.
 • Pomimo szerokiego zakresu współistniejących zaburzeń u osób z tym zespołem, pewna z nich grupa jest w stanie osiągnąć takie same umiejętności, co osoby zdrowe, choć zajmuje im to więcej czasu. Zdaniem specjalistów najskuteczniejszą terapią dla ludzi niepełnosprawnych jest okazanie akceptacji przez otoczenie.
ZABAWY DLA DZIECI V

MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ:

"Małpka mówi"

Dziecko naśladuje ruchy rodzica, jeśli poprzedzi je słowami ,,Małpka mówi”. Jeśli rodzic pokarze czynność bez wypowiadania tych słów, dziecku nie wolno się ruszać np.: ,,małpka mówi: połóż rękę na głowie” – dziecko musi naśladować ten ruch. ,,Opuść rękę na dół”- ręka musi zostać na swoim miejscu. Podczas tej zabawy dziecko musi nie tylko zwracać baczną uwagę na to co mówi rodzic, ale także wytężać swą wyobraźnię.

 

"Najdłuższy wąż"

 Zaczynając od brzegu kartki lub gazety, po spirali, dziecko i rodzic wycina z papieru jak najdłuższego węża. Na koniec porównujemy węże, układając je obok siebie. Wygrywa zawodnik, który wykonał dłuższego węża.

 

"Mistrz kształtów"

Jeden z zawodników — może to być rodzic — wskazuje przedmiot i opisuje, jaki ma kształt (np. długopis - podłużny). Następnie, kolejno, każdy z uczestników zabawy kolejno wymyśla przedmiot o podobnym kształcie (np. ołówek, wałek do ciasta, latarnia uliczna, zapałka, ...). Jeżeli zawodnik ma problemy, oddaje fant. Na końcu wykupujemy fanty śpiewając piosenki, robiąc przysiady itp. Ten, kto stracił ich najmniej, zostaje Mistrzem Kształtów.

 

"Kolorowe kredki"

Do pudełka lub koszyka wkładamy kredki. Dziecko losuje jedną z zamkniętymi oczami i próbuje znaleźć w mieszkaniu przedmioty, które są takiego koloru jak kredka. Jeżeli znajdzie ich więcej niż pięć — zdobywa nagrodę. Dodatkowo możemy wzbogacić zabawę o wyszukiwanie wspólnych cech poszczególnych przedmiotów, np. stolik jest brązowy tak samo jak szafa, jedno i drugie jest zrobione z drewna.

 

"Stworki-potworki"

Do udziału w zabawie wystarczą dwie osoby (dziecko i rodzic), ale uczestników może być też więcej. Każdy dostaje swoją kartkę i rysuje u góry głowę. Później zagina papier tak, żeby nie było widać tego, co jest namalowane i podaje kartkę kolejnemu uczestnikowi zabawy. Ten dorysowuje tułów i ręce, po czym znów zgina kartkę i przekazuje ją dalej. Następna osoba rysuje nogi, a ostatnia — buty. Na końcu rozkładamy kartki i... możemy razem pośmiać się ze stworków-potworków.

ZABAWY DLA DZIECI IV

MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ

„Zabawa w skojarzenia”

Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

„Skoki przez drabinkę”

Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

„Kto wyżej?”

Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!

„Otchłań oceanu”

W kartonie wytnij kilka otworów. Pomaluj go w morskie motywy, a dziury będą imitowały paszcze podwodnych stworów. Maluchy rzucają do dziur piłkami. Wygrywa ten, kto wceluje największą liczbę razy do otworów.

„Bajkowymyślacze”

Rodzic rozpoczyna opowiadanie bajki, dziecko dodaj swoje elementy,  rodzic kontynuuje i tak na zmianę (z młodszymi dziećmi wykorzystujemy  pacynki, figurki zwierząt).

ZABAWY DLA DZIECI III

MAMO TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ

„Sztuczny śnieg”

Do miski wsypujemy sodę i dodajemy piankę do golenia, całość mieszając i wyrabiając z niej masę śnieżną. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i praktycznie gotowe. Sztuczny śnieg można zabarwić go na dowolny kolor przy użyciu np. spożywczych barwników. Gotowa masa jest lekko chłodna, można ją na kilkadziesiąt minut wstawić do lodówki.


„Sztuczny śnieg” propozycja nr 2

W naszej drugiej propozycji musimy przygotować środek pampersa ( wkład- wata) mąkę ziemniaczaną ora wodę.  Łączymy wszysto w dowonej przez dziecko kolejności oraz w dowolnych proporcjach ( na oko :) ) Łącząc materiały ugniatamy tworząc sztucny śnieg... Budujemy kulki śniegowe, bałkanki lub śniegowe cuda.

„Piankolina”

Przepis na Piankolinę jest bardzo łatwy:1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Łączymy ze sobą te produkty. Możemy bawić się tym jako kolejna propozycja sztucznego śniegu ale rówież możemy dodać podzielić masę na kilka porcji i dodać kolorowe barwniki.

„Masa balonowa”

Większość dzieci uwielbia różnego rodzaju glutki tak zwane slime. Takie aktywności pozwalają na swobodną zabawę, dostarczają wielu bodźców sensorycznych i są fajnym pomysłem na zabawę wykonaną samodzielnie lub z pomocą rodzica. Żeby  zrobić masę balonową wystarczy połączyć zwykły klej szkolny z odrobiną żelu do prania i mamy podstawą masę do tworzenia balonów. Na koniec do naszej masy dadajcie odrobinę pianki do golenia. Masa zrobi się bardziej puszysta, a balony wychodzą jeszcze większe.

Czy takie masy nie podrażniają dzieciom rąk ??? Myślę, że to kwestia indywidualna u każdego dziecka. Państwo znają swoje dzieci najlepiej i wiedzą czy można bawić się w takie zabawy...

 

„Kolorowy gniotek”

Do wykonania żelowych gniotków potrzebujecie: Przezroczyste balony, kolorowe cekiny lub brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczkę w której wymieszacie wodę z żelatyną, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek.

Mieszamy w kubeczku żelatynę z gorącą wodą czekamy aż ostygnie ( 1/2 kubka) . Do balona wrzucamy brokat i przygotowane cekiny. Rozpuszczoną żelatynę za pomocą lejka przelewamy do butelki. Nadmuchanego balona nakładamy na gwint butelki i przelewamy żelatynę. Powietrze automatycznie z niego zejdzie - zawiązujemy balona.

Młodsze dzieci z pewnością będę potrzebowały do przygotowywaniu gniotka pomocy dorosłej osoby. Samo wykonanie trwa kilka minuta, a zabawa jest bardzo atrakcyjna zarówno dla dorosłych jak i dzieci.,Takie zabawy świetnie uczą dzieci, że można samodzielnie stworzyć coś z niczego. Kombinowanie i łączenie różnych mas oraz eksperymentowanie uczy otwartego myślenia. Sama zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pozwala wyładować emocje i trenuje dłonie, a nawet rzucanie do celu.

Następna strona