Godło Polski

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 17 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W PILE
E-mail: pp17@przedszkole17.pila.pl Tel.: 672-141-196

AKTUALNOŚCI

Jesteś tutaj: Lewe menu / AKTUALNOŚCI

ZABAWY DLA DZIECI II

MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ

 

ZIMNO, CIEPŁO, GORĄCO - chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.

 

TANECZNYM KROKIEM – z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) możecie włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone, sąsiedzi nieco mniej. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco.

 

DOMOWY KLUB FITNESS – w mediach alarmują o pladze otyłości u dzieci. Waszej rodziny nie będzie to dotyczyć, jeśli postawicie na ruch. Czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych - połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone. Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.

 

PIŁKA I KOLORY

Zabawa ta jest bardzo prosta. Można bawić się w nią dwie osoby, ale im więcej dzieci, tym zabawa weselsza. Niezbędna jest piłka, którą rzuca się do siebie wymieniając kolory. Na hasło „czarny” piłki nie można złapać. Jeśli bawimy się w tę zabawę w więcej niż dwie osoby, to uczestnik, który złapał piłkę na kolorze czarnym odpada z gry. Zabawa ta uczy dzieci łapać piłkę oraz rozwija ich myślenie.

 

SPACEREK

Puść maluchom muzykę i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek, itd.

ZABAWY DLA DZIECI I

MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ

Zabawy w parach:

- „Naleśniki” - rodzic kładzie się na brzuchu, ręce wzdłuż ciała dziecko próbuje przewrócić go na plecy; potem zamiana ról.


- „Jazda na rowerze” -  dziecko i rodzic leżą na plecach naprzeciw siebie, stykają się stopami i razem jadą na wycieczkę.


- „ Walka kogutów” –podskoki na kuckach z jednoczesnym odpychaniem się rękoma od siebie.


- „Przepychanki” - w siadzie odwróceni do siebie plecami, nogi zgięte w kolanach; pchanie partnerów, by pokonać ich opór.


- „Huśtawka” - dziecko i rodzic stoją naprzeciw siebie, trzymają się za ręce; jedno kuca, drugie stoi i tak na zmianę.


- „Piłowanie drzewa” - siad prosty naprzeciw siebie, złapanie za ręce i naprzemienne skłony do przodu.

III MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD POEZJI

"Mój języczek mówi ładnie wiersze Doroty Gellner"

"Wszystkie dzieci
na całym świecie
śpiewają wesołe piosenki
i byle kamyk,
i byle szkiełko
biorą jak skarb
do ręki."

Tymi słowami, znanej dziecięcej poetki, rozpoczęliśmy III Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji "Mój języczek mówi ładnie wiersze Doroty Gellner. 28 lutego 2020 roku w piątkowe przedpołudnie przybyli do naszego przedszkola mali artyści z pilskich przedszkoli niepublicznych. Gościliśmy przedstawicieli Niepublicznego Przedszkola Zielona Dolina, Przedszkola Niepublicznego Arka Noego, Przedszkola Niepublicznego Caritas oraz Niepublicznego Przedszkola Kreatywnego Wesoła Przygoda. Dzieci zaprezentowały publiczności dziesięć utworów Doroty Gellner, między innymi pełen humoru wiersz pt. "Przyjęcie", przepiękne "Deszczowe róże", słodkie "Czekoladki dla sąsiadki", energiczny utwór pt. "Piłka", a także bardzo długi i ciekawy wiersz pt. "Pastereczka". Po wszystkich emocjonujących prezentacjach, artyści wzięli udział w zabawach ruchowych przy muzyce, a także zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Przegląd poezji podsumowała i zakończyła pani dyrektor Katarzyna Tużylak, wręczając wszystkim uczestnikom dyplomy i nagrody, a ich nauczycielkom podziękowania za trud włożony w przygotowanie dzieci do recytacji wierszy. Po pamiątkowym zdjęciu wszyscy, w wyśmienitych humorach, rozeszli się do swoich przedszkoli, a my - gospodarze liczymy, że za rok znów się spotkamy, odkrywając twórczość kolejnego, dziecięcego poety.

Daria Lazarewicz, Justyna Adamczyk, Grażyna Dryka

W KARNAWALE SAME BALE

W karnawale same bale i również w naszym przedszkolu odbył się bal. Dzieci wcieliły się w rolę swoich bohaterów z bajek. Przedszkolaki bawiły się i tańczyły w rytm muzyki granej przez tatę naszego Oliwiera. Były ciekawe zabawy ruchowe, tańce zumby .Dzieci w tym dniu miały również inne atrakcje przygotowane w salach przez swoje Panie :karnawałowe kodowały na dywanie , wyklejały maski karnawałowe, budowały z klocków zamki dla księżniczek, przeszły na wybiegu prezentując swoje stroje. Była tez chwila na odpoczynek. Oj działo się działo.

Monika Kujawa

Akcja: segregacja

21 lutego nasze Przedszkole odwiedziła pani Klaudia Siekańska z firmy ALTVATER. Pani Klaudia, wraz ze swoim nieocenionym pomocnikiem Panem Profesorem (w tej roli rewelacyjna Pani Monika) przypomniała nam najważniejsze informacje na temat segregowania odpadów, a także przekazała kilka interesujących ciekawostek. Przedszkolaki wysłuchały bajki o tematyce ekologicznej oraz podzieliły się własnymi pomysłami – niekiedy bardzo oryginalnymi – jak możemy chronić naszą planetę. Przede wszystkim jednak dzieci mogły wypróbować swoje umiejętności podczas zajęć praktycznych z segregacji – wspólnymi siłami udało się wykonać poprawnie wszystkie zadania. To ciekawe spotkanie pomogło nam utrwalić i poszerzyć wiedzę z ważnego i bliskiego każdemu z nas obszaru, jakim jest dbanie i troska o przyrodę.

Rozalia Sójka, Urszula Wesół

Prezes Zarządu Ligi Ochrony Przyrody w Pile odwiedza nasze przedszkole

W dniu 11.02.2020 r. i 14.02.2020r. w ramach realizacji OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU DOBRYCH UCZYNKÓW „ZIARENKA DOBRA” gościliśmy w naszym przedszkolu Prezesa Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Pile. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Dzieci poznały bliżej temat dotyczący drzew, środowiska leśnego i ochrony przyrody. Przedszkolaki miały okazję utrwalić zasady zachowania obowiązujące w lesie, poznali niektóre gatunki drzew i zagadnienia związane z ochroną przyrody.

Aleksandra Musiał

WYSTAWA W HOLU PRZEDSZKOLA

"PUDEŁKOWE MIASTO"

Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez dzieci, ich rodziców i panie. Do końca lutego można podziwać oryginalną powstałą ze zużytych opakowań i przedmiotów wystawę "Piła - moje miasto". Prace przedstawiają makiety przestrzenne miasta z najdrobniejszymi szczegółami. Makiety wykonane są różnymi technikami i za pomocą materiałów wtórnych np. patyczki, rolki po papierach, pudełka itp. Ekspozycja stanowi ciekawą dekorację przedszkola jednocześnie pokazując, w jaki sposób można przetworzyć wtórnie odpady.

Anna Chołody

Małgorzata Kubat

SENSORYCZNE FERIE


Ferie zimowe to czas, kiedy dni w przedszkolu biegną nieco innym rytmem - jest nas trochę mniej, niż zwykle, niektórzy z Przedszkolaków korzystają z atrakcji w innych zakątkach Polski lub odpoczywają w domowym zaciszu. Dzieci, które pojawiły się w przedszkolu, również nie narzekały na nudę! Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w niecodziennych zabawach z wykorzystaniem ... kisielu. Młodsi i starsi rozpoznawali zapachy, ćwiczyli pamięć i zręczność ręki, jak również do woli manipulowali przygotowaną masą. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa dostarczyła wszystkim dużo wrażeń i radości.

Barbara Kupczyk, Sława Wesołowska, Urszula Wesół

Następna strona