PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 17 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W PILE
E-mail: pp17@przedszkole17.pila.pl Tel.: 672-141-196

AKTUALNOŚCI

Jesteś tutaj: Lewe menu / AKTUALNOŚCI

DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.  Z tej okazji nasze dzieci na zajęciach zapoznały się z pojęciem niepełnosprawności i jej różnymi obliczami. Gościliśmy też osoby niepełnosprawne - panią Agatę Wycisło i Pana Damiana Wycisło - instruktorów języka migowego, którzy przybliżyli nam podstawy języka migowego. Dzieci poznały zwroty grzecznościowe, nazwy zwierząt, owoców i warzyw oraz kolory. Wszystkim uczestnikom zajęcia przypadły do gustu.

    

Sława Wesołowska

Justyna Adamczyk

DOGOTERAPIA

W listopadzie br. wróciliśmy do zajęć z dogoterapii. Zajęcia prowadzi pani Magdalena Bandurska wraz z uroczą Bubą. Cieszymy się mogąc znów powitać pieski w naszym przedszkolu. 

                                                                                              Sława Wesołowska - organizator akcji

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

ŁATWIEJ WŚRÓD ŻYCZLIWYCH!

21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z pewnością każdego dnia staramy kierować się standardami uprzejmości, uważności na drugiego człowieka i gotowości  do niesienia pomocy, jednak w pędzie codziennych spraw czasem trudno o nich pamiętać. Dlatego w tym szczególnym dniu przypominamy sobie o tych prostych, ale najistotniejszych zagadnieniach. Nasze przedszkolaki, które świetnie znają zasady życzliwości i uprzejmości, również uczestniczyły w zajęciach poruszających tę tematykę. Leśne Ludki, Jagody i Orzeszki poznały życzliwych przyjaciół – krasnala Życzliwka i misia Bolo, świetnie poradziły sobie z zadaniami i zagadkami dotyczącymi ocenyi zaprezentowania życzliwych zachowań. Dzieci wykonały również kartki dla chorych kolegów: Wiktorii, Nikoli i Pawła. Kolorowe, radosne, a nawet pachnące czekoladą – jak w przypadku Orzeszków – prace z pewnością pomogą naszym nowym przyjaciołom choć na chwilę zapomnieć o smutkach związanych z chorobą. Życzymy Wszystkim samych radosnych chwil i morza życzliwości!

KONKURS RECYTATORSKI

KAŻDY PRZEDSZKOLAK TO CHWAT, NA RECYTACJI DOBRZE SIĘ ZNA !

15 listopada 2018r. w naszym Przedszkolu odbył się Konkurs recytatorski „Moje ulubione wiersze polskich poetów – występy na stulecie niepodległości”. Przedszkolaki wraz z bliskimi zaprezentowali utwory swoich ukochanych artystów, nawiązując również do tematyki niepodległości. Poziom prezentacji był bardzo wysoki, każdy z uczestników włożył w swój występ wiele wysiłku, dostarczając licznie zgromadzonym Widzom mnóstwo radości i wzruszeń. Jury w składzie: p. Katarzyna Tużylak, p. Lidia Majewska, p. Marek Strycharz zmierzyło się z niełatwym zadaniem wyłonienia laureatów. Oto oni:

I miejsce – Roksana Rosińska – Ptak z mamą Agnieszką,

II miejsce – Tymon Danielczak z mamą Iwoną,

III miejsce – Julia Knozowska.

Przyznano również nagrody specjalne:

Najlepsze przebranie: Wiktor Bużantowicz z mamą Sylwią,

Najlepsza choreografia: Michał Maciaszczyk z siostrą Lidią,

Owocna współpraca: Aleksandra Szopiera z bratem Gracjanem i mamą Iwoną,

Najpiękniejszy uśmiech – Emma Neumann – Dolik,

Super Pamięć – Wiktor Patelski,

Najlepszy kontakt z widownią – Jakub Dukat.

Oprócz możliwości zaprezentowania swoich umiejętności, na uczestników czekały upominki, dyplomy, słodki poczęstunek oraz wesołe zabawy przygotowane przez panią Anię i panią Monikę.

Wszystkim Artystom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zainteresowanie naszym Konkursem. Szczególne podziękowania kierujemy do Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Marka Strycharza, który pozytywnie odpowiedział na nasze zaproszenie i spędził z nami to niezwykłe popołudnie.

PLUSZOWY MIŚ

Najlepszy przyjaciel każdego dziecka to pluszowy miś. W tym tygodniu w przedszkolu towarzyszył nam na zajęciach , brał udział w zabawach, a w piątek w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się wielki międzyprzedszkolny turniej sportowy, podczas którego  świętowaliśmy urodziny naszego przyjaciela.

PARADA UŚMIECHU, W TYM ROKU POD HASŁEM „Z UŚMIECHEM DO OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”

Dnia 5 października w Publicznym Przedszkolu Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Już od samego rana dzieci wchodziły do przedszkola z uśmiechem na twarzy widząc dekoracje z radosnymi buźkami oraz zielone baloniki. Podczas porannych zajęć nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców z balonami. Następnie przedszkolaki wykonały ,,szerokie uśmiechy”, którymi ozdobiły przedszkolny korytarz. Kolejnym punktem tego radosnego dnia było przekazanie uśmiechu wszystkim pracownikom przedszkola. Dopełnieniem radosnych działań stało się wspólne wyjście - parada uśmiechu wraz z zaproszonymi gośćmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, podczas której nasze przedszkolaki dotarły do zaprzyjaźnionych placówek. Dzieci odwiedziły między innymi Bibliotekę Publiczną im. P. Szumana, Pana Prezydenta Piotra Głowskiego, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, Szkołę Podstawową nr 2 im. Olimpijczyków Polskich. Spacerując po okolicy wręczały również wszystkim napotkanym przechodniom oraz pracownikom pobliskich sklepów przyozdobione buźki, życząc dużo radości i uśmiechu na co dzień. Był to naprawdę radosny i pełen uśmiechu dzień. Oby każdego dnia uśmiech gościł na naszych twarzach.
5października to także obchodzony na całym świecie Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Dlatego też w tym wyjątkowym dniu pamiętaliśmy, wspieraliśmy i jednoczyliśmy się już po raz czwarty z ponad 17 milionami osób, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce oraz blisko 350 milionów osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z objawami tychże zespołów. Ponad połowa dzieci, żyjących z niepełnosprawnościami w Polsce to dzieci dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym, szacuje się, że jest to około 25 tysięcy osób. Mózgowe porażenie dziecięce nie jest chorobą tylko zespołem objawów, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu, znajdującego się
w stadium nie zakończonego rozwoju. Uszkodzenie mózgu może polegać na ubytku tkanki nerwowej lub jej wadliwym funkcjonowaniu. U każdego małego lub większego pacjenta przebiegać może zupełnie inaczej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz momentu diagnozy. Lokalizacja uszkodzenia mózgu warunkuje deficyty różnych funkcji: ruchu, wzroku, mowy, funkcji poznawczej czy emocjonalnej. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne metody, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.
Statystyki:
1 na 4 dzieci z MPD nie mówi,
1 na 3 dzieci z MPD nie chodzi,
1 na 2 dzieci z MPD ma niepełnosprawność intelektualną,
1 na 4 dzieci z MPD cierpi na epilepsję.
W tym wyjątkowym dniu dzieci i pracownicy przedszkola mieli na sobie strój lub element stroju w kolorze zielonym, który jest symbolem wsparcia dla osób z MPD, zaś całe przedszkole mieniło się od zielonych baloników i lampioników.
                                                                                          Życzymy dużo uśmiechu na każdy dzień

Dzień Przedszkolaka

W czwartek 20 września w naszym przedszkolu, tak jak i w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z okazji tak ważnego święta nie zabrakło atrakcji. Od samego rana rozbrzmiewała muzyka z największymi dziecięcymi przebojami. W salach nauczycielki witały wszystkich wręczając baloniki i malując twarze. Każda grupa oprócz przygotowanych zabaw miała również wyznaczone zadania do wykonania. Dzieci opowiadały o swoich marzeniach, które zostały spisane na papierowych chmurkach, a następnie umieszczone na tablicach grupowych. Kolejnym zadaniem było wymyślenie okrzyku związanego z nazwą grupy. Po bardzo słodkim drugim śniadaniu wszyscy w doskonałym humorze ruszyli w kolorowym korowodzie ulicami Piły. Podczas popołudniowej relaksacji grupy spotkały się w „przedszkolnym kinie” na seansie bajki „Kubuś Puchatek: Wielki napad na miód”. Podczas podwieczorku dzieci zajadały się pysznym ciastem, upieczonym przez nasze kochane Panie kucharki.
Można śmiało stwierdzić, że w tym dniu nikt się nie nudził!

ŚWIATOWY DZIEŃ MÓZGOWEGO PORAŻENIA DZIECIĘCEGO - Z UŚMIECHEM DO OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ


Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, natomiast liczba osób ściśle związanych z chorymi na MPD sięga nawet 350 milionów. W Polsce spośród wszystkich dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ponad połowę - ok. 20 - 25 tys. stanowią dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. W celu wspierania tej ogromnej grupy osób 5 października już po raz czwarty obchodzimy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Z tej okazji prosimy, aby w piątek - 5 października dzieci przyszły ubrane do przedszkola, bądź miały na sobie element stroju w kolorze ZIELONYM, który jest symbolem wsparcia dla osób z MPD.


POKAŻMY, ŻE JESTEŚMY I WSPIERAMY OSOBY BORYKAJĄCE SIĘ NA CO DZIEŃ Z TRUDNOŚCIAMI SWOJEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Następna strona