Godło Polski

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 17 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W PILE
E-mail: pp17@przedszkole17.pila.pl Tel.: 672-141-196

AKTUALNOŚCI

Jesteś tutaj: Lewe menu / AKTUALNOŚCI

PRZEGLĄD POEZJI

"Pewnego dnia
wyjdę z domu o świcie,
tak cicho,
że nawet się nie zbudzicie.

I pójdę,
i będę wędrować po świecie"

27 lutego 2019 roku, Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały zaprosiło małych artystów z pilskich przedszkoli niepublicznych, do wspólnej wędrówki śladami poezji. W naszym przedszkolu odbył się II Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji "Mój języczek mówi ładnie wiersze Danuty Wawiłow". Na zaproszenie odpowiedziało sześć placówek: Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne "Miś Wojtek", Niepubliczne Przedszkole "Zielona Dolina", Przedszkole Niepubliczne "Arka Noego", Niepubliczne Przedszkole Dwujęzyczne "Ogród Montessori", Niepubliczne Przedszkole Artystyczno - Językowe "Fioletowa Sowa" oraz Przedszkole Niepubliczne Caritas Nr 1. Recytowane przez dzieci wiersze dostarczyły widzom mnóstwa wrażeń - śmiechu, radości, ale i wzruszenia. Przedszkolaki włożyły dużo serca i wysiłku, aby śmiało wystąpić przed publicznością, która ich trud dzielnie wynagradzała gromkimi brawami. Prócz recytacji tak genialnych wierszy, jak "Zapach czekolady", "Szybko", "A jak będę dorosła", czy "Mama ma zmartwienie", dzieci uczestniczyły w zabawach przy muzyce, a także czekał na nie słodki poczęstunek. Ostatnim punktem programu było wręczenie dyplomów i nagród dla każdego małego artysty, w podziękowaniu za przybliżenie nam twórczości Danuty Wawiłow i wielkie emocje, których nam dostarczyli. Dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę. Może za rok, będzie nas jeszcze więcej?

Justyna Adamczyk
Urszula Wesół
Daria Lazarewicz

ZESTAW ZABAW IV

"MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ"

"Malowanie na soli"

Kolorowa woda, barwniki, pipety i sól…tylko tyle wystarczy, żeby dziecko tworzyło eksperymentowało       i odkrywało jak pięknie łączą się i przenikają kolory. Sól należy wysypac na tackę barwniki wymieszać       z wodą tak, aby miały mocne kolory i za pomocą pipetki tworzyć kolorowe dzieło na soli. Kolory będą się przenikały, a zabawa nie będzie miała końca.

"Labirynt"

Do tej zabawy będzie nam potrzebna plastelina, słomka mała kulka z foli aluminiowej. Z plasteliny robimy dłuuuugie wałeczki i tworzymy trasę naszego labiryntu. Każdy w rodzinie może stworzyć swój długi kręty labirynt.  Jak już powstanie to robimy małą kulkę z foli aluminiowej i za pomoca słomki pokonujemy naszą trasę . To jak będzie wyglądał zależy tylko od Was... czy będą mosty tunele czy inne utrudnienia dla naszej piłeczki.

"Odrysowywanie cieni" – zabawa motoryczna dla dzieci

Nie zawsze świeci słońce, dlatego do wykonania naszej zabawy może posłużyć nam lampka. Ustawiamy światło tak, aby padało na kartkę papieru i stawiamy ulubione zabawki dzieci np. zwierzątka, dinozaury, misie, lalki. Zadaniem dzieci jest odrysować cień swojej zabawki na kartce papieru.

"Łowimy fasolki"

Ta zabawa będzie światna dla rodziców i dzieci, ale również dla rodzeństwa. Zabawa logopedyczna          z odrobiną rywalizacji, trening małej motoryki i ćwiczenie logopedyczne, a to wszystko za sprawą słomek, kubeczków i fasoli.  Zabawa polegała na zasysaniu powietrza w taki sposób, aby zassać do końcówki słomki fasolę i przenieść ją do swojego kubeczka nie dotykając fasolki palcami. Zadanie nie jest proste, ale przy odrobinie ćwiczeń może stać się świetną zabawą. Możemy ją również urozmaicać i wprowadzać elementy edukacyjne. Wystarczy na fasolkach napisać cyferki, a dzieci po wyłowieniu przykładowo 10 fasolek zliczają zdobyte punkty dodając cyferki zapisane na wyłowionych fasolach. Inny wariant do nauki samogłosek lub sylab. Po wyłowieniu umówionej wcześniej ilości fasolek, każdy głośno odczytuje, ewentualnie zapisuje na kartce wyłowione do swojego kubeczka sylaby lub samogłoski. Życzymy miłej zabawy.

"Kamienne układanki"

Kamienne litery, cyferki lub inne wzory to ciekawy pomysł na zabawę i naukę z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody dla  dzieci. Można w ten sposób wprowadzić dziecko w świat samogłosek i sylab, cyfr i innych tematów.  Układnie kamyków na  wzorach to świetna zabawa sensoryczna i twórcza. 

"W karnawale same bale - wszyscy bawią się wspaniale"
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją lubianą przez dzieci, dostarczającą im wiele przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 05.02.2019 roku w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od samego rana pojawiły się kolorowe postacie: wróżki, królewny, rycerze, piraci, policjanci, Spidermany i Batmany... nie sposób wymienić ich wszystkich. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu pana Michała Masłowskiego, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Na sali balowej podczas pląsów robiło się kolorowo i wszyscy bawili się wesoło w rytm samby, walczyka, hitu Sławomira i ponadczasowych Kaczuch. A kiedy zmęczenie dało o sobie znać, dzieci mogły uczestniczyć w różnych działaniach przygotowanych w salach: sensorycznej, doświadczania świata, małego czytelnika, mody. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i dekoracji sali. Gościom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dziękujemy za wspólną zabawę, a panu Michałowi naszemu DJ bijemy wielkie brawa i prosimy o bis w przyszłym roku.

 Anna Chołody Rozalia Sójka   

MIŚ

"MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA"


14 stycznia w naszym przedszkolu pojawili się niezwykli goście - mieszkańcy Stumilowego Lasu. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszaki, Miś i jego przyjaciele witali również wchodzących do przedszkola. Bohaterowie przygód o Kubusiu Puchatku towarzyszyli przedszkolakom przez cały dzień, którego najważniejszym punktem był teatrzyk "Misiowa przygoda". Dzieci zapoznały się historią               o perypetiach Misia o Bardzo Małym Rozumku opowiedzianą za pomocą pacynek, a następnie uczestniczyły w zabawach ze śpiewem i piosenką. Dla Wszystkich był to bardzo miły dzień, mimo śnieznej zawieruchy za oknem.
                                                                        ***
Dziękujemy za prace, ktore wpłynęły do nas w ramach konkursu "Moje najpiękniejsze chwile z Kubusiem Puchatkiem". Jesteśmy pod wrażeniem Państwa pomysłowości i staranności oraz mamy nadzieję,          że wspólna zabawa dostarczyła Państwu mnóstwo radości. Uczestnikom Konkursu gratulujemy,             a Wszystkich zapraszamy do obejrzenia galerii w holu przedszkola.

Justyna Adamczyk, Sława Wesołowska, Urszula Wesół

                                RODZICE, BLISCY, DZIECI

„Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem ciepła i spokoju,

Niech życzenia się spełniają, a postanowienia zmieniają życie.

Niech świąteczny czar trwa jak najdłużej i niech każdy z Was już zawsze nosi w sercu świąteczną moc- moc spełnionych marzeń.”

Niech delikatność, dobroć, radość, życzliwość wobec siebie i innych wypełnią cały nadchodzący rok.

        Życzymy Państwu Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

 Katarzyna Tużylak i Pracownicy

Publicznego Przedszkola Nr 17 im. Krasnala Hałabały

   

JASEŁKA

UROCZYSTE JASEŁKA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 17

IM. KRASNALA HAŁABAŁY

W środę 19.12.2018r. w naszym przedszkolu odbyła się piękna i wzruszająca uroczystość -  wigilia przedszkolna. Przy dźwiękach piosenki „Jest taki dzień”  pani Anna Wizjan wprowadziła całą społeczność przedszkolną w  magiczny, świąteczny nastrój słowami:

„Jest taka noc jedyna w roku grudniowa noc, kiedy o zmroku …

Gdy pierwsza gwiazda na niebie świeci, przy wspólnym stole rodzice, dzieci, cała rodzina w kole zebrana, by witać razem Jezusa Pana …

… w białej pościeli świat otulony, opłatkiem łączy wszystkich zwaśnionych …

… w tę noc jedyną  moi kochani, jesteśmy jak zaczarowani

… i każdy cud się zdarzyć może, gdy na świat przyszło dziecię Boże”…

Wszystkie dzieci wraz z pracownikami i zaproszonymi gośćmi obejrzały „Jasełka”  w wykonaniu grupy  „Jagody”. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. „Jagody” we wspaniałych strojach pięknie prezentowały się na tle  bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem.  Wszyscy widzowie ulegli magii występów, które zakończyły się życzeniami:

 „zdrowia dobrego, dostatku, życia długiego w dodatku. Sławy, potęgi, swobody i w niebie wiecznej nagrody…”

Całość dopełniły życzenia przekazane przez panią dyrektor Katarzynę Tużylak. Całe przedszkole w tym dniu było przepełnione magią nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.  Życzeniom  pełnym serdeczności, miłości oraz wzajemnego szacunku nie było końca. Oby ten nastrój towarzyszył nam jeszcze przez wiele, wiele dni.

Hanna Poczewska

KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA BUDYNKU
KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA BUDYNKU

    

                                                      

Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Pilskim OSI

-obiekty oświatowe w Pile

W dniu 6 marca 2017 roku pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a Gminą Piła została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pt. „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Pilskim OSI -obiekty oświatowe w Pile” nr RPWP.03.02.01-30-0002/16-00. Projekt jest współfinansowany środkami Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3 Energia, Działanie 3.2  Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznymi mieszkaniowym, Poddziałanie 3.2.1 Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej. Przedsięwzięcie ujęte jest w Mandacie Terytorialnym dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Zgodnie z zawartą umową kwoty są następujące:

Całkowita wartość projektu6 005 274,09 zł

w tym:

wydatki kwalifikowalne5 669 365,70zł

dofinansowanie UE4 759 999,41 zł

środki własne1245274,68zł

Przedmiotem projektu jest termomodernizacja czterech budynków użyteczności publicznej –obiektów oświatowych na terenie miasta Piły: Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika przy ul. Grabowej 18, Publicznego Przedszkola nr 14im. Wróbelka Elemelka przy ul. Jana Brzechwy 10,Publicznego Przedszkola nr 17 im. Krasnala Hałabały przy ul. Śniadeckich 3A, Żłobka nr 1przy ul. Grabowej 7. W ramach projektu zakłada się podjęcie prac termomodernizacyjnych mających na celu obniżenie zużycia energii cieplnej oraz energii elektrycznej w obiektach oświatowych, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym CO2i pyłu PM10. Dzięki realizacji projektu wzrośnie efektywność energetyczna w poszczególnych budynkach użyteczności publicznej.

W ramach planowanych prac termomodernizacyjnych zostaną wykonane:

-w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile: docieplenie stropodachu budynku głównego, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie dachu łączników i hal sportowych, wymiana luksferów na klatkach schodowych na okna, wymiana drzwi zewnętrznych, wykonanie nowej instalacji ciepłej wody użytkowej, wykonanie nowej instalacji centralnego ogrzewania, wymiana oświetlenia na energooszczędne,

-w budynku Publicznego Przedszkola nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile: docieplenie stropodachu, docieplenie ścian zewnętrznych szczytowych, docieplenie ścian zewnętrznych podłużnych, wykonanie nowej instalacji ciepłej wody użytkowej, wykonanie nowej instalacji centralnego ogrzewania,

-w budynku Publicznego Przedszkola nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile: ocieplenie stropodachu budynku, ocieplenie ścian zewnętrznych nośnych, wymiana drzwi zewnętrznych, ocieplenie ścian zewnętrznych piwnic, ocieplenie ścian zewnętrznych osłonowych, modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania,

-w budynku Żłobka nr 1 w Pile: ocieplenie ścian przyziemia, ocieplenie stropodachu wentylowanego budynku głównego, ocieplenie dachu pełnego nad wejściem do budynku i budynku gospodarczego, ocieplenie ścian zewnętrznych budynku głównego, wymiana drzwi zewnętrznych.

Realizacja projektu obejmuje okres od stycznia 2014 roku do grudnia2017 roku.

 

Wrzesień2017

TEATR ŻYWEGO AKTORA

LEGENDA "O LECHU, CZECHU I RUSIE"

W ubiegłym tygodniu nauczycielki z naszego przedszkola, zaprosiły dzieci do teatru żywego aktora. W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, zaprezentowały przedszkolakom legendę pt. „Lech, Czech i Rus”. Magiczna słowiańska melodia na chwilę przeniosła wszystkich do prastarych czasów, a scenografia i kostiumy przybliżyły czasy Słowian. Młodzi widzowie z wielką ciekawością śledziły przygody bohaterów, a na zakończenie wspólnie z nimi wyrecytowały „Katechizm Polskiego Dziecka”.

Rozalia Sójka

Następna strona