SŁONECZKA

Jesteś tutaj: Lewe menu / GRUPY / Słoneczka

"Spotkanie z Panem Nurkiem"

3 czerwca w ramach obchodów XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania "Wychowanie przez sport i czytanie" uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Krzysztofem Trawińskim, który opowiedział o swojej pasji - nurkowaniu. Pan Krzysztof przybliżył nam podwodny świat, pełen niezwykłych tajemnic. Pokazał, jakie skarby można spotkać nurkując, opowiedział o podwodnych zwierzętach i zaprezentował sprzęt niezbędny do nurkowania - kombinezon, maskę, płetwy, butlę ze sprężonym powietrzem. Słoneczka poznały także kilka podwodnych znaków, a na koniec spotkania obejrzały podwodny film z udziałem osób niepełnosprawnych. Może to spotkanie stanie się inspiracją do zgłębiania tajników podwodnego świata dla przedszkolaków i ich rodziców?

"BAJKOTERAPIA W SŁONECZKACH"
Kolejne spotkania z bajkoterapii w Słoneczkach poprowadziłam w pierwszych dniach marca. Zajęcia te pomagają przezwyciężyć lęki związane z różnymi sytuacjami. Dzięki bajce zachodzą pozytywne zmiany w myśleniu, dziecko lepiej rozumie swoje emocje i ich przyczyny. Bajki wskazują jak sobie radzić, przedstawiają wzorce postępowania. Słuchając bajki o złych snach Karolinki dzieci poznawały losy bohaterki i przeżywały jej rozterki. Opowiadały o swoich lękach, rysowały je i poznały sposoby, by  obłaskawić i radzić sobie ze strachem. Wszystkie strachy zostały zebrane do pudła i wyniesione daleko od dzieci.
Sława Wesołowska - psycholog

"Poznajemy zawód ratownika medycznego"

25 marca naszą grupę odwiedziły uczennice III LOR Kinga i Dorota. Dziewczyny przybliżyły nam zawód ratownika medycznego, zapoznały z numerami alarmowymi oraz pokazały, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem dziewczyn ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

Anna Chołody

"Z Yogi ćwiczymy prawą i lewą stronę" - spotkanie edukacyjne z psem
4 marca 2019 roku w naszej grupie odbyły się zajęcia z psem Yogi. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach usprawniających orientację w schemacie własnego ciała. Rozróżniały strony prawą i lewą względem swojego ciała i względem osi ciała psa.Taki bezpośredni kontakt z psem w ruchu i działaniu pozwalają dzieciom nie tylko utrwalać pewne treści, ale przełamywać bariery strachu przed psami, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać w swoim domu ze swoim pupilem. W trakcie zajęć duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo - pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także potencjalne zagrożenie. Dzieci uczą się jak postępować w kontakcie z obcym psem, jak się chronić i obronić w razie ataku - treści te, pani Magda - prowadząca zajęcia przypomina za każdym razem.

"Pierwszy, drugi, trzeci..."

W ramach zajęć matematycznych wg "Dziecięcej matematyki" E. Gruszczyk - Kolczyńskiej, dzieci z naszej grupy poznawały liczebniki porządkowe. Przedszkolaki umieszczały figury na pierwszym, trzecim, dziewiątym miejscu z kolei, co okazało się ciekawą zabawą. Wykorzystanie podczas zabawy klamerek do bielizny jednocześnie przyczyniło się do rozwijania sprawności dłoni i palców.

Rozalia Sójka

"Z Bubą na spacerze" - spotkanie edukacyjne z psem
11 lutego odwiedzili naszą grupę niezwykli goście...Buba i jego pani Magdalena. Spotkanie miało na celu oswajanie dzieci z psem. Było wspaniałym przykładem połączenia zabawy, nauki, ale też wychowania - bowiem w trakcie dzieci mogły m.in. dowiedzieć się jak o zwierzę należy dbać, jak pielęgnować i co mu jest niezbędne do życia. Z drugiej zaś strony miały możliwość obejrzenia psich sztuczek czy nakarmienia pieska. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności.

Anna Chołody

"Tosia i jej pupilki" - spotkanie w bibliotece

Tematem spotkania były zwierzęta domowe, a celem udzielenie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób należy się nimi opiekować? Pani bibliotekarka rozpoczęła zajęcie rozmową, podczas której dzieci starały się udzielić odpowiedzi na pytania: jakie zwierzęta hodowane w domu potraficie wymienić? Czy macie w domu zwierzęta? Jeśli tak, to jakie? Czy znacie sposoby opieki nad zwierzętami, które macie w domu? Czy wiecie czym wasze zwierzęta się odżywiają? Czy znacie "mowę" waszych pupilów? Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Marii Szarf "Tosia i jej pupilki",odpowiedziały na pytania do tekstu, wzięły udział w zabawie o odgadywaniu za pomocą dotyku maskotek - zwierząt.Na zakończenie każde dziecko w nagrodę za dobre zachowanie i aktywne uczestnictwo otrzymało kartę pracy - dwa szczurki do pokolorowania.

Anna Chołody

"ZABAWY Z KUBUSIEM PUCHATKIEM"

W dniu 10 stycznia w grupie "Słoneczka" odbyło się spotkanie w ramach prowadzonej przez panią psycholog innowacji pedagogicznej -"Jak rozwijać emocje dziecka?".Dzieci miały możliwość posłuchać bajki o Kubusiu Puchatku, czytanej przez zaproszonego rodzica - Panią Karolinę Styczeń - Możdżeń. Przeżywając przygody misia - dzieci ćwiczyły wspinanie się na drzewo, jechały pociągiem do Stumilowego lasu, rzucały do celu. Te i inne zabawy pozwoliły im bliżej poznać bohatera bajki.

Sława Wesołowska